NEMŠKI ŽIMAVEC
IZVOR: Nemčija
UPORABNOST: kot vsestransko uporaben lovski pes mora imeti vse prirojene zasnove ter biti uporaben za vse delo na polju, v gozdu in v vodi pred in po strelu.
F.C.I. UVRSTITEV: Skupina 7 – ptičarji.
Podskupina 1.1 - kontinentalni ptičarji z delovnim izpitom.
KRATKA ZGODOVINA: Nemški žimavec je ostrodlaki ptičar, katerega vzreja se je začela ob koncu 19. stoletja na osnovi ideje »Hegewalda« (Sigismund Freiherr von Zedlitz und Neukirch). Od preloma stoletja dalje je bil cilj vzreje nemških žimavcev jasen – narediti značajsko trdnega in lahko vodljivega lovsko uporabnega psa z žimasto dlako. Začela se je vzreja psov z žimasto dlako iin kratkodlakih ptičarjev. Kmalu so dobili lovsko uporabnega psa, ki se je izkazal s praktično dlako, vsestransko uporabnostjo in smislom za lov. S temi značilnostmi je nemški žimavec vv nekaj desetletjih postal priljubljen lovski pes po Nemčiji in po vsem svetu.
SPLOŠNE ZNAČILNOSTI: plemenit pes, z ostro, priležno zaščitno dlako, ki popolnoma varuje kožo. Pozoren in energičen, s čvrstim gibanjem, dolgimm korakom. Tek je tekoč in harmoničen.
OBNAŠANJE IN ZNAČAJ: je trden, zanesljiv,uravnovešen, ne sme biti plah ali agresiven. Mora imeti značilno voljo do dela in lova.
GLAVA
Glava: skladna s telesom in spolom. Linije glave rahlo divergirajo (se razhajajo).
LOBANJSKI DEL:
Lobanja: ploska, le ob straneh rahlo zaokrožena, primerno široka; dobro oblikovana obrvna loka.
Stop: dobro izražen.
OBRAZNI DEL:
Smrček: primeren barvi dlake, dobro pigmentiran. Dobro odprte nosnice.
Gobec: dolg, širok, močan in globok. Rahlo ovnast.
Ustne: debele, tesno priležne, ne preveč viseče. Primerne barvi dlake in dobro pigmentirane.
Čeljust / zobje: Veliki zobje. Močne čeljusti s polnoštevilnim zobovjem in pravilnim škarjastim ugrizom, pri čemer naj zgornja vrsta sekalcev sega brez vmesnega prostora čez spodnjo, zobje stojijo navpično v čeljusti. Skupno 42 zob po zobni formuli.
Oči: čim temnejše, ne pregloboko vstavljene ali izbuljene, z živahnim, pozornim izrazom. Veke dobro pigmentirane in priležne.
Uhlja: srednje velika, visoko in široko nastavljena, ju ne viha.
VRAT: srednje dolg, močno mišičast; linija tilnika rahlo napeta, suha vratna linija.
TELO
Zgornja linija: ravna in rahlo padajoča.
Viher: izražen.
Hrbet: čvrst, dobro mišičast.
Ledja: kratek, širok, mišičast ledveni del.
Križec: dolg in širok, rahlo padajoč in dobro mišičast. Medenica široka.
Prsa: široka in globoka, z izraženim predprsjem in čim bolj nazaj in navzdol segajočimi zadnjimi rebri. Rebra dobro obokana.
Spodnja linija in trebuh: v elegantnem loku proti zadnjemu delu rahlo pritegnjena, suha.
REP: podaljšuje hrbtno linijo, po možnosti nošen vodoravno ali rahlo navzgor, ne pokončno, niti predebel, niti presuh. Za lovsko uporabo ustrezno skrajšan (v deželah, kjer je krajšanje repov z zakonom prepovedano, lahko rep ostane v naravni dolžini. Segati mora do skočnega sklepa in je ravno ali rahlo sabljasto nošen).
OKONČINE
PREDNJI NOGI:
Splošno: gledano s sprednje strani sta nogi ravni in vzporedni. Gledano s strani, stojita nogi dobro pod telesom. Razdalja od tal do komolca naj bo približno enaka razdalji od komolca do vihra.
Ramena: lopatica poševna in dobro ležeča nazaj, močno mišičasta. Dobra okotenost med lopatico in nadlaktnico.
Nadlaket: čim daljša, dobro omišičena s suhim mišičjem.
Komolci: dobro priležni, ne smejo biti obrnjeni ne navznoter ne navzven. Dobra okotenost med nadlaktnico in podlaktnico.
Podlaket: suha in navpična, močnih kosti.
Zapestni sklep: močan.
Zapestne kosti: rahlo naprej stoječe.
Prednji šapi: ovalno zaokroženi, s sklenjenimi prsti in dovolj debelimi, odpornimi in dobro pigmentiranimi blazinicami. Šapi paralelni, v stoji in gibanju nista obrnjeni ne navzven in ne navznoter.
ZADNJI NOGI:
Splošno: gledano od zadaj sta vzporedni in ravni. Dobra okotenost kolenskega in skočnega sklepa. Močnih kosti.
Stegni: dolgi, široki in mišičasti z dobrimi koti med medenico in stegnenico.
Koleno: močno, z dobro okotenostjo med stegnom in golenico.
Golen: dolga, mišičasta in kitasta.
Skočni sklep: močan.
Piščal: kratka, navpična
Zadnji šapi: ovalno zaokroženi, s sklenjenimi prsti in dovolj debelimi, odpornimi in dobro pigmentiranimi blazinicami. Šapi paralelni, v stoji in gibanju nista obrnjeni ne navzven in ne navznoter.
Hoja: širok izkorak, dober odriv, prednje in zadnje noge ravne in vzporedne; pokončna drža.
Koža: tesno prilegajoča in brez gub.
KOŽUH
Dlaka: žimasto ostra, priležna, gosta. Krovna dlaka je dolga približno 2 do 4 cm; z gosto, vodoodporno podlanko. Obris telesa ne sme biti pokrit s daljšo dlako. Ostra in gosta dlaka naj zagotavlja kar najboljšo zaščito pred vremenskimi vplivi in poškodbami. Spodnji del nog kot tudi spodnji del prsi in trebuha naj bo krajše, vendar gosto odlakan, tudi na glavi in uhljih naj bo dlaka krajša in gostejša, vendar ne mehkejša. Poudarjene obrvi in močna, ne predolga in čim ostrejša brada naj zaključujejo energičen izraz na obrazu.
Barve:
· rjavo serasta, z ali brez lis,
· črno serasta, z ali brez lis,
· rjava, z ali brez bele lise na prsih,
· svetlo serasta.
Ostale barve niso dovoljene.
VELIKOST: plečna višina: - psi od 61 - 67 cm,
- psice od 57 - 64 cm.
HIBE: vsako odstopanje od zgoraj navedenega se šteje za hibe in se sankcionirajo v glede na njihovo velikost, oz. stopnjo.
Opomba: samci morajo imeti dve že na videz normalno razviti modi, ki sta popolnoma spuščeni v mošnjo.
vir: pejsnar, SŽ